آشنایی با علائم سوءاستفاده از کودکان

فروردین ۲۰, ۱۳۹۷ توسط مدیریت0
doktorka.png

آشنایی با علائم سوءاستفاده از کودکان

مقدمه

حتی لحظه ای فکر کردن به اینکه فرزند ما مورد سوءاستفاده قرار گرفته است، بسیار وحشتناک است. این موضوع به واقع یکی از تلخ ترین خبرهایی بوده که ما اخیرا شنیده ایم. اما فرار کردن از این مسئله صحیح نیست و ما لازم است که نشانگان سوءاستفاده را بدانیم. چه برای خودمان و چه برای کمک به دیگران. تشخیص سوء استفاده در کودکان کوچک بسیار مشکل است، زیرا که آن ها ممکن است نتوانند و یا تمایلی نداشته باشند که در مورد آن صحبت کنند. از آن جا که آن ها فعال و در حال رشد هستند، تمایز بین وضعیت نرمال و غیر نرمال (مورد سوءاستفاده قرار گرفته) آن ها بسیار سخت خواهد بود. با این حال گاهی اوقات تغییرات مشخص در رفتار و علائم عاطفی هیجانی خاص می تواند نشانگر سوء استفاده از آن ها باشد. نشانه های فیزیکی نیز ممکن است وجود داشته باشد اما نه همیشه. اگر شما مشکوک شدید که یک کودک قربانی سوءاستفاده قرار گرفته است، بیکار ننشینید و به یک مشاور، حقوق دان و یا مراجع قضایی اطلاع دهید.

بخش اول- نشانه‌های رفتاری قابل توجه

۱- مراقب تغییرات ناگهانی در رفتار باشید.

تغییر رفتار به صورت ناگهانی در کودکان قربانی سوءاستفاده، یک مورد رایج است. کودکانی که به طور معمول فعال هستند و به بیرون می روند، ممکن است ناگهان منزوی و کم تحرک شوند. کودکانی که به طور معمول آرام هستند ممکن است ناگهان پرخاشگر شوند و یا اینکه ممکن است به طور ناگهانی و به یکباره مضطرب به نظر برسد.

برای مثال شما متوجه می شوید که کودک همسایه شما در حال خروج از خانه است و به طور نرمال زندگی و بازی خود را انجام می دهد اما به نظر می رسد که فرزند شما از بیرون رفتن و بازی کردن می ترسد.

۲-به بازگشت ناگهانی فرزندتان به رفتارهای مربوط به زمان های گذشته توجه کنید.

سوءاستفاده از کودکان ممکن است موجب شود که کودک احساس ناامنی کند و شروع کند به انجام رفتارهای مربوط به دوران کوچکتر بودن خود. برای مثال، کودکی که دستشویی رفتن را یاد گرفته است و خیلی وقت است شب ادراری ندارد، ناگهان شروع می کند به شب ادراری، یا کودکی که مدت هاست عادت مکیدن انگشت خود را که مربوط به دوران نوزادی بود کنار گذاشته است، به طور ناگهانی شروع می کند به انجام دوباره اینکار.

توجه داشته باشید که این موارد هر کدام تنها یک نشانه هستند و نیازی نیست تنها با به وجود آمدن هر یک از نشانه ها ذهنمان به سمت سوءاستفاده برود. هر کدام از نشانه ها ممکن است دلایل متفاوت دیگری جز سوءاستفاده نیز داشته باشند. البته زمانی که چند نشانه با یکدیگر به وجود آمد باید نسبت به این مسئله حساس شد.

این را هم در نظر داشته باشید که منظور از سوءاستفاده، تنها سوءاستفاده جنسی نیست. آسیب و آزار کودک، ضرب و شتم و تهدید او نیز سوءاستفاده محسوب می گردد.

۳-به زمان هایی که یک کودک به صورت ناگهانی بسیار مطیع و یا بسیار نافرمان می شود توجه کنید.

به طور معمول نوزادان و کودکان به طور همزمان هم علاقه مند به خشنود کردن بزرگترها و هم آزمایش مرزها و فراتر از مرزها و محدودیت ها رفتن، هستند. با این حال کودکانی که مورد سوءاستفاده قرار گرفته اند ممکن است به افراط به یک سمت از این خشنود کردن بزرگترها و یا آزمایش مرزها بروند. آن ها ممکن است فقط بخواهند آن چه را که یک بزرگتر می گوید گوش کنند و کاملا مطیع او باشند و یا ممکن است به طور پیوسته بی اعتنا و نافرمان باشند.

به عنوان مثال اگر شما در حال تماشای یک کودک در مهدکودک هستید و هر زمان و هر موقع که بزرگترها از او چیزی می خواهند او کج خلقی و پرخاشگری می کند، می تواند یکی از نشانه هایی باشد که او مورد آزار و اذیت قرار گرفته است.

۴-به تغییرات سبک خوردن کودکتان توجه داشته باشید.

اگر شیوه و سبک غذا خوردن یک کودک به طور ناگهانی و بدون هیچ دلیل خاصی، به شکل قابل توجهی تغییر کرد، این موضوع می تواند یک دلیل برای نگرانی باشد. آن ها ممکن است در یک زمان کوتاه به میزان زیادی وزن زیاد کنند و یا وزن کم کنند.

اگر شما کودکی در اطراف خود دارید که مورد سوءاستفاده قرار گرفته است، ممکن است متوجه شده باشید که خیلی لاغر است و علاقه ای به غذا خوردن ندارد.

۵-به مشکلات خواب کودکتان توجه داشته باشید.

کودکانی که به طور معمول، خوب و مناسب می خوابند، ناگهان شروع می کنند به بیدار شدن در نیمه شب یا اینکه ممکن است درباره کابوس های شب صحبت کنند. اگر شما مشکل خواب کودک را مشاهده نکردید می توانید به وسیله نشانه های دیگری متوجه آن یشوید، مثلا ممکن است کودکتان به شکل غیرعادی ای خسته و ضعیف به نظر برسد چون که شب ها به خوبی نمی خوابد.

۶-به تغییرات کودک در مدرسه یا مهدکودک توجه داشته باشید.

کودکانی که قربانی سوءاستفاده شده اند، ممکن است بدون هیچ دلیل روشنی، در مدرسه و یا مهدکودک، دچار کم توجهی شوند. آن ها همچنین ممکن است شروع کنند به رفتارهای متفاوت در مدرسه. رفتارهایی که در گذشته انجام نمی دادند.

مسئولین مدرسه، زمانی که کودکان بعد از یک غیبت طولانی به مدرسه برمی گردند، دلیل غیبت او را از والدین کودک بپرسند و احتمال آزار اذیت کودک را بررسی کنند. همه ما در برابر اتفاقات بد جامعه مسئولیم.

رودررویی با والدین و پرسش این سوالات از آن ها واقعا می تواند سخت باشد اما مسئولین مدرسه باید حداقل دلیل غیبت کودک را از والدین بپرسند.


پاسخ دادن

آدرس ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری نشانه گذاری شده اند *


سوالی دارید

اکنون با ما تماس بگیرید


شماره های تماس:

09395491004
03432487417دنبال کنید

شبکه های مجازی

با ما در شبکه های مجازی همراه باشید.طراحی و اجرا توسط راور گرافیک

راورگرافیک